1. Роксолана Гнатюк: «Не такі як інші? Дивні? Креативні?»


    Оскільки „ГУЧНІ ІМЕНА” – це інтернет-видання про цікавих та творчих людей, подумала, що його читачам буде цікаво почитати про творих людей.


    Французький психіатр та психотерапевт Жан Котро вважає, що у творчих особистостей є характерні психологічні риси. Але кожен бажаючий може розвинути ці риси у себе.
    1.Відкритість новому досвіду. Маленькі діти завжди відкриті всьому новому, але з віком їх цікавість, гнучкість думок, емоційна відкритість зникають під впливом одноманітності буднів. Але саме завдяки цим рисам людина може навчитися чомусь новому, у неї можуть виникнути оригінальні ідеї або незвичні вирішення якихось задач. Всі талановиті (і геніальні) люди мають таку відкритість. Недарма ж кажуть: “всі ці актори, художники… вони ж як діти”.
    2. Мислення творчих людей є незалежним та самостійним, і часто не співпадає, із загальноприйнятим, може “випереджати час”. Такий тип мислення має три складові: оригінальність, гнучкість та мінливість. Навіть, на найпростіше запитання творчі люди дають нестандартну відповідь.
    3. Наполегливість та впевненість у собі.  Творчі люди наполегливі та вперті у досягненні своїх цілей. Вони досить мотивовані і вміють сконцентруватися на чомусь одному. Досить легко зав’язують численні соціальні контакти, створюючи свою аудиторію. А достатня самооцінка, навіть при невдачі, допомогає зберегти подальше прагнення до творчості.
    4. Швидкі обробка інформації та вирішення проблем. Творчі люди як правило дуже кмітливі, особливо в улюбленій галузі, вони швидко мислять, люблять долати складності. У них часто зустрічається несподіванне осяяння у вирішенні творчих задач, яке отримало назву “інсайт” (від англійського аналогу insight).
    5. Мислення за аналогією і здатність мислити не тільки свідомо, але звертатися до підсвідомості та безсвідомого. Мислення за аналогією базується на вільних асоціаціях образів чи думок. Творчі люди звертають увагу на прояви свого підсвідомого – на сни, мрії , “обмовки і описки” тощо.
    Цікаво, що серед людей творчих професій багато лівшів. Справа, в тому, що у правшів – ведучою півкулею головного мозку є ліва, яка здійснює процеси абстрактної, символічної інтелектуальної діяльності. А у ліворуких – ведучею є права півкуля, що домінує в реалізації конкретно-образного мислення, інтуїції, спонтанності, емоційної діяльності. Праву півкулю мозку ще називають „художньою”.
    Батько психоаналізу Зігмунд Фройд вважав, що “суть художньої творчості залишається нерозгаданою таємницею”. А Карл Юнг називав витоки творчості – проблемою трансцендентною, тобто такою, яку  психологія може лише описувати, але не вирішити. Та й творча особистість – теж загадка, яку можна лише досліджувати, але до кінця вона ніколи не буде розгаданою.
    Психолог Е.Д.Гетчинсон на основі аналізу інтерв’ю 250 знаменитих мислителів сучасної Великобританії та США вирізняє дві основні форми розгортання творчого процесу: систематичне мислення та “творчий інсайт”. У першій – об’єктивність, проблема та метод чітко визначені, процес обдуманий та методичний, емоції і фрустрація мало усвідомлюються та відчуваються. Усвідомлення логічних відношень і застосування законів асоціативного мислення доходить до максимуму, а спроби і помилки – мінімальні. Оригінальність у цьому випадку виникає на основі свідомого використання минулого досвіду.
    А творчий інсайт (осяяння) супроводжується потоком ідей, альтернативними навіяннями рішень та швидким успіхом. Ідеї, що виникли в стані інсайту, часто стримуються зовнішніми ознаками реальності. Але саме без тверезої критичності інсайт не може дати щось загальновизнане і соціально цінне.
    Відомий вчений  М.Бердяев писав: “Людині в позитивному бутті її властива творча психологія. Вона може бути пригніченою чи прихованою, може бути розкрита, але вона екзистенціально властива людині. Творчий інстинкт в людині є безкорисливий інстинкт, в ньому людина забуває себе, виходить із себе. Наукове відкриття, технічний винахід, творчість художня, творчість суспільна можуть бути потрібними для інших і використані для цілей утилітарних, але сам той, хто творить, є безкорисливим і позбавленим себе. В цьому сутність творчої психології”.
    Філософи вважають, що саме у здатності до творчості постає зміст буття людини як культурно-історичної особистості. тому допоки існуватиме людина та людська цивілізація, кожен буде шукати можливості виявити свою природу і розвиватиме форми й засоби власної діяльності у світі, намагючись його змінити.
    Навіть, якщо вважаєте, що ви недостатньо творчі, психологи стверджують, що кожній людині властива інтенція творення, та й цю рису можна у собі розвинути.

    Сильвестр (11 років), грає на гітарі, займається футболом: Бути творчою людиною – це бути цікавою людиною, з гарними жартами, вміти робити щось таке, що не вміють інші. І бути дуже щасливим, як це робиш. Але творча людина ніколи не насміхається над іншими, хто не вміє щось таке робити.
    P.S. Хочу також привітати з Днем народження чудового хлопчика Сильвестра. Бажаю йому натхнення в усіх його починаннях та здійснення найзаповітніших мрій!
    Фото: Christian Inglize

    Від усього серця,
    Роксолана Гнатюк

    Джерело: ГУЧНІ ІМЕНАhttp://bignames.org.ua

  2. Жодних міркувань. Висловлюйся!

    Висловлюватись