1. Підтримці петриківського розпису буде присвячена “Карнавалія – 2013”!


    Родзинкою української частини  щорічного  благодійного Балу-Маскараду  «Карнавалія 2013» стане яскрава феєрія з елементами петриківського розпису.

    Про це “ГУЧНІ ІМЕНА” повідомили організатори.

    Саме підтримці петриківського розпису, як претендента на включення до репрезентативного переліку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО присвячений  Бал, мета якого – через відродження культури балів, як проявів меценатства та благодійності, сприяти розвитку української культури та мистецтва.
    Петриківський розпис — декоративно-орнаментальне малярство, яке сформувалося у серці козацького краю,  на Дніпропетровщині,  на межі ХІХ-ХХ століть. Це народне художнє  мистецтво вважається унікальним брендом регіону, що є відомим далеко за його межами. Розпис  високо оцінюють іноземні фахівці, оскільки він не має аналогів у світі.

    У 2012 році за ініціативи петриківської громади та спільноти Дніпропетровщини у цілому влада регіону разом з Міністерством закордонних справ  та Міністерством культури України підготувала та передала на розгляд профільного комітету ЮНЕСКО перше номінаційне досьє українського елементу «Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ – ХХІ ст.» для включення до Репрезентативного переліку нематеріальної спадщини людства.

    Дніпропетровська область, проводить активну роботу по популяризації петриківського розпису на національному та міжнародному рівнях. Це є  один з головних пріоритетів  регіональної культурної політики.
    З метою збереження Петриківського розпису як унікальної складової національної культурної спадщини, в садках, школах та вузах Дніпропетровщини реалізуються спеціальні тематичні освітні програми, зокрема, щороку в усіх школах проходить єдиний урок Петриківського розпису, а також проводиться масштабний міжнародний етнофестиваль-ярмарок «Петриківський дивоцвіт». Мета зусиль обласної влади полягає в тому, щоб володіння Петриківським розписом стало для юного покоління жителів області таким же звичним, як і знання національної літератури і мистецтва. В музеях та художніх галереях Дніпропетровщини постійно проходять виставки майстрів петриківського розпису.

    У  2012 році  відбулось де-кілько важливих для просування петриківського розпису подій. Великий міжнародний резонанс мала виставка «Історія та сучасність Петриківського декоративного розпису», підготовлену спільно Дніпропетровським художнім музеєм та історичним музеєм імені Дмитра Яворницького. Експозиція складалася з майже 250 робіт таких відомих народних майстрів, як Федір та Валентина Панко, Андрій та Марія Пікуш, Анатолій Чернуський, Надія Білокінь, Марія Статива, Наталя Рибак, Тетяна Гарькава, Ніна Турчин, Людмила Горбуля та багатьох інших. Усі експонати – неповторні. На виставці були представлені як давні зразки петриківського розпису, так і зразки сучасного декоративного розпису у динаміці, зокрема у сімейних традиціях, які донині передаються на Дніпропетровщині з покоління у покоління.

    У вересні 2012 року у Петриківці відбувся майстер-клас з техніки петриківського розпису, у якому взяли участь дипломати з понад 20 країн світу, зокрема Надзвичайні та Повноважні Посли Алжиру, Афганістану, В’єтнаму, Єгипту, Індонезії, Іраку, Республіки Корея, Малайзії, представники  дипломатичних місій Азербайджану, Киргизстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Японії, а також Координатор проектів ОБСЄ в Україні. У селищі Петриківка закордонні гості разом з юними та досвідченими майстрами Петриківського розпису взяли участь у майстер-класі та ознайомилися з презентацією найрізноманітніших форм народних ремесел на ярмарку «Осінній дивоцвіт» за участю народних майстрів з  усіх районів та міст Дніпропетровщини.
    Тоді ж  представники Національного реєстру рекордів України та Книги рекордів України зафіксували новий рекорд – найбільший в країні орнаментальний розпис ручної роботи.

    Також, у листопаді представники Дніпропетровського регіону  взяли участь у 7-й сесії Міжурядового комітету з нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
    Протягом 2013 року виставки цього унікального орнаментального мистецтва будуть організовані у ряді країн світу, представники яких входять до комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини. А у червні 2013 року, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі відбудеться масштабна виставка Петриківського мистецтва, де будуть представлені сучасні твори Петриківських майстрів, для демонстрації динаміки культурних традицій.

    «Ми робимо все для того, аби закласти міцну основу, щоб знання, унікальний талант та професіоналізм Петриківських майстрів передавалися наступним поколінням, і запрошуємо до цієї великої справи міжнародне співтовариство, представників різних країн і культур, щоб робити це разом», – наголошує губернатор області Олександр Вілкул.

    Основні умови включення до репрезентативного переліку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО –  популярність та історико-культурна цінність елемента нематеріальної спадщини як на його батьківщині, так і у світі. Перевага надається тим явищам та традиціям, які є невід’ємною частиною національної культури і, водночас, перебувають у постійному розвитку. Петриківський розпис є саме таким. З ХVІІІ століття, а саме ним датуються перші вироби з цим унікальним орнаментальним візерунком, він не втратив своєї автентичності.

    «Карнавалія» – ще одна нагода поділитися своїм духовним скарбом з представниками інших регіонів України та зарубіжними гостями, що належать до різних культур, і передати  відчуття сприйняття світу, властиве Петриківському розпису.

    Гості Карнавалії зможуть взяти в руки пензель, та самим долучитися  до процесу творчості, отримати в подарунок чи придбати унікальні петриківські витвори мистецтва, а також,  у ході яскравого дійства, оцінити, як гармонічно вплітаються  петриківські мотиви в різноманітну сучасну культуру. Тобто, ще раз переконатися, що петриківській розпис є невід’ємною частиною світової культурної спадщини. І засвідчити свою підтримку особистим підписом під спільно створеним, під час «Карнавалії»,  панно з Петриківськім Птахом Щастя.

    Підтримка та розвиток «Петриківки» є одним із важливих напрямів утвердження міжнародного іміджу України в світі як сучасного центру розвитку цього самобутнього мистецтва. Людство має право знати про найкращі взірці народного мистецтва України. А Петриківський розпис не має аналогів у світі, а отже повинен стати не лише надбанням музейних колекцій, але невід’ємною частиною життя світової культури!

    Джерело: ГУЧНІ ІМЕНАhttp://bignames.org.ua

  2. Жодних міркувань. Висловлюйся!

    Висловлюватись