Людмила Богуш: «Слова і жести-паразити: Як їх позбутися?»
«Ем-м-м, ну ви розумієте … Як би так сказати …». Якщо ви відвідали хоч 1 конференцію, то знаєте, про що йдеться. Один доповідач «мукає», інший «екає». Хтось чухає потилицю. Ходить туди-сюди. Смикає одяг. Звуки і рухи -паразити відволікають увагу і псують враження від виступу. Як же їх позбутися?
Що таке слова, звуки, жести-паразити?
Це будь-які слова, звуки або жести, які знаходяться поза контекстом вашої промови, розповіді, виступу. Такі «паразити» завжди говорять про те, що оповідач дуже погано контролює себе, свою мову, своє тіло. Його мова і руки його не слухаються і живуть своїм життям.
Коли спікер виходить виступати перед публікою, все в ньому повинно говорити слухачам: «Я відмінно розуміюсь в темі. Я людина, якій ви можете довіряти ». Щоб викликати довіру, ви повинні контролювати ситуацію.
Коли ви не можете впоратися зі своїм тілом, коли з вашої мови злітають слова-сміття, ви втрачаєте довіру слухачів. Ваші «паразити» відволікають і заплутують вашу аудиторію.
Як боротися з «паразитами»?
Мене навчили цьому на телебаченні, коли я працювала на «Інтері». Я робила так звані «підводки» вступу до телевізійних сюжетів по 2-3 хвилини. За моєю промовою постійно стежив літературний редактор. Якщо він помічав якусь помилку, запис зупинявся і все починалося з початку. А щоб переписати двохвилинну підводку, потрібно заново налаштувати апаратуру, світло, наносити грим – на все це йде багато часу. Я зрозуміла, що переробляти – просто невигідно. Потрібно навчитися писати з першого разу.
Як мені це вдалося? Я просто привчилася себе контролювати. Щоб позбутися «паразитів», потрібно включити внутрішній контроль. Це не так складно, як здається. Ми ж контролюємо себе, коли ходимо, їмо, чистимо зуби. Потрібно просто постійно звертати на це увагу. Як я розмовляю? Що я кажу? Як я рухаюся?
Часто за допомогою звуків-паразитів, всіх цих «е-е-е …», «ммм-м-м» люди просто намагаються заповнити паузи, коли потрібен час, щоб сформулювати думку і підібрати потрібні слова. Отут правило просте: не можете відповісти відразу – просто мовчите, закривши рот.
«Антипаразитні» вправи
Щоб позбутися слів і звуків-паразитів, спробуйте записати себе на диктофон. Це допоможе вам почути себе з боку і «виловити» своїх паразитів. Коли ви будете «знати їх в обличчя», вам буде легше їх контролювати.
Другий крок – запис на диктофон вашої бесіди з іншою людиною. Так ви почуєте, які «сміттєві» слівця у вас з’являються в умовах діалогу, коли ви зосереджені не тільки на собі, а й на співрозмовникові.
Третій крок – запис на відео. Тут ви і почуєте, як ви говорите, і побачите, як ви рухаєтеся. Починати відразу з відео не рекомендую, краще рухатися поступово.
Для самостійної роботи диктофон і камера цілком підійдуть, але в умовах тренінгу кваліфікований тренер дасть вам і інші, більш складні та ефективні вправи, які допоможуть закріпити результат.
До речі, які «паразити» найбільше дратують особисто вас?
Джерело: bogushtime.com
http://bignames.org.ua